Obsah

Archív EZ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

IČ: 01307436

info@pronasdum.cz

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Nebojte se úvěru na rekonstrukci bytového domu!

Okolo úvěrů na rekonstrukci bytového domu stále panuje řada obav a nejasností. Promluvili jsme si proto s panem Jaromírem Vašourkem, předsedou společenství vlastníků jednotek Svážná 1 Brno, které nedávno dokončilo kompletní revitalizaci svého panelového domu. Jak vypadají aktuální zkušenosti z praxe a co už patří do oblasti mýtů?

Svazna_BrnoPovězte nám, jak jste postupovali při výběru banky a jak jste se nakonec rozhodli?

Pro nás byly důležité dva okruhy. Jednak to byly základní finanční ukazatele, jako například úroková sazba, to je samozřejmé. Jde přece o peníze všech členů společenství. Druhý okruh by se dal shrnout pod pojem přívětivost banky. Nakonec jsme se rozhodli pro Raiffeisen stavební spořitelnu a nelitujeme toho.

Co si pod pojmem přívětivost máme představit?

Každý předseda či člen výboru SVJ, potažmo orgánu družstva, dělá svou práci pro dům paralelně s vlastním zaměstnáním ve volném čase. Proto oceňuji, když některá banka či její obchodní zástupce chápe toto naše omezení a přizpůsobí tomu například hodinu schůzek. Pro mě není důležité, kdo má přehlednější internetové prezentace nebo kde dostanu lepší kávu, já ocením možnost vyřízení veškeré administrativy u nás v bytovém domě třeba v devět hodin večer.

Říkáte, že jste se rozhodli pro Raiffeisen stavební spořitelnu. Jak konkrétně tedy probíhá vaše spolupráce?

Na začátku byl osobní dopis od zástupce banky pana Jana Tučka. Jelikož jsme právě v tomto období začínali řešit financování naplánované rekonstrukce našeho panelového domu, pozvali jsme si pana Tučka na jednání výboru k nám do domu, myslím, že jsme začínali v osm večer. Jsme ve výboru tři a všichni chodíme do práce. Byli jsme příjemně překvapeni, že se s námi někdo z banky v tuto hodinu je ochoten bavit, a také jsme ocenili profesionální a rychlý přístup.

A co podpis smlouvy a proplácení faktur, to už jste museli na pobočku?

Vůbec ne, vše probíhalo v našem domě ve večerních hodinách. Při platbě první faktury nám ještě pan Tuček asistoval, od té doby si zvládáme veškeré činnosti zařizovat sami. Raiffeisen stavební spořitelna má totiž úvěrový proces velmi jednoduchý a přehledný.

Ilustrační obrázekVraťme se ještě ke zmíněným ekonomickým faktorům. Jaké podmínky či parametry byste vyzdvihl jako podstatné pro vaše rozhodování?

První, co člověka napadne, je samozřejmě úroková sazba a z toho vyplývající výše měsíční splátky. Jako řádní hospodáři jsme si nechali vypracovat nabídky ještě od několika jiných bank, a narazili jsme na zajímavou věc. Výše splátky u jednotlivých bank se pohybovala v celkem podobných mezích, ty rozdíly bychom při 60 bytech v domě i skousli. Dali jsme si však tu práci a porovnali ostatní parametry půjček a narazili jsme na celou řadu potenciálních problémů.

Jak to myslíte?

Rekonstrukce bytového domu je vždy trochu loterie. Když sundáte střechu, balkony, případně staré zateplení, nikdy netušíte, co tam najdete. Co všechno zkorodovalo, co všechno je třeba vyměnit nebo ošetřit. Vždy tady bude velké riziko víceprací. Porovnali jsme tedy v nabídkách situaci, kdy bychom si vzali vyšší úvěrový rámec a případně ho nedočerpali. Řada bank má v podmínkách sankci za takové nedočerpání. Narazili jsme také na blokaci našich peněz ve výši několikanásobku měsíční splátky, na nutnost převést své účty k úvěrující bance, na placenou rezervaci úvěrového rámce apod. Nic z toho Raiffeisen stavební spořitelna nemá.

A co možnost mimořádných splátek, tam vám podmínky také vyhovují?

Naprosto. Chtěli jsme mít možnost vkládat na konci roku přebytečné peníze a tím si zkrátit splácení, a teď máme možnost provést ročně dokonce dvě mimořádné splátky, každou ve výši až 20 % nesplacené jistiny. Samozřejmě opět bez jakéhokoliv poplatku. Také je zde možnost bezplatného vkladu plné výše dotačních prostředků z veřejných zdrojů, tady dokonce ani žádné omezení není. Myslím, že kdo čerpá dotace např. z programu IROP, či například od památkářů, musí tuto možnost ocenit.

Děkujeme za rozhovor.

 

Máte dotaz? V rámci celého Jihomoravského kraje jsme Vám k dispozici:

Ing. Jan Tuček, tel. 778 157 595, e-mail jtucek@obchod.rsts.cz

Mgr. Tomáš Gründel, tel. 603 165 250, e-mail tgrundel@obchod.rsts.cz